2085 Yılı İçin Tasarladılar

Yaşar Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü 3’üncü sınıf öğrencileri günümüz için lüks mega yatlar ile 2085 yılı için hem karada hem de suda hareket edebilen amfibik araçlar tasarladılar. Küresel ısınmanın etkisiyle deniz seviyesinin yükseleceği dünyada kullanılmak üzere tasarlanan amfibik araçlar fantastik filmler için hazırlanan araçları aratmadı.

Araç tasarımı dersi kapsamında tasarlanan projeler hakkında bilgi veren Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Mustafa Biçer, “Birinci projede, dünyanın değişen çevre koşullarından yola çıkıp 2085 yılı için bir senaryo oluşturan öğrenciler hem karada hem de suda hareket edebilen çevre dostu araçlara imza attılar. Ayrıca bu tasarımların 2085 yılında geçen bir film ya da oyun senaryosunda yer alabileceğini düşünen bazı öğrencilerimiz de ünlü fantastik karakterlere uygun araçlar tasarladılar. İkinci projemizde ise yakın gelecekte üretilebilir mega yatlar tasarlandı. Bu projede öğrenciler lüks kavramının sınırlarını zorladılar” dedi.

‘Tron Efsanesi’ için tasarladım (Emel Yılmaz)

“Tron Efsanesi” Filminin devam filminde kullanılmak üzere bir araç hayal ettim. Vatoz balığından esinlenerek yaptığım tasarımda iki kişilik olan araç hem karada hem de suda kullanılabiliyor.”

Hem suda hem karada giden caretta (Burcu Gürgit)

“Dizaynı kaplumbağı andıran araçta tekerlekler pervaneye dönüşerek suda ilerlemeyi sağlıyor.”

Korno sesine son (Gözde Kaya)

“Araç otonom kullanım sayesinde sesli komutları algılıyor ve kişiye özel anahtarları aksesuar olarak da kullanılabiliyor. Ayrıca 2085 yılında korno sesine son vererek araç, ışık sistemiyle yalnızca ‘acelem var’ uyarısında bulunuyor.”

Lüks dizayn denizlerde (Aysu Çelikkaya)

“Japon dövüş kılıcı katanadan esinlenerek sivri ve ince hatlara sahip bir katamaran tasarladım. 62 metreden oluşan tasarımın gövdesinde bir de havuz bulunuyor”

Mavi tura yeni bakış (Hazal Özçelikler)

“Neptune ismini verdiğim tasarımda mavi turlara yönelik bir tekne türü olan gulet tekneleri yeniden yorumlamak istedim. Dizaynında sadeleşme yoluna giderek güneşlenme alanlarını biraz daha geniş tuttum.”

TOP