Yaşar'da Bilim Şenliği

Avrupa’nın dört bir yanındaki 250 şehirde aynı anda düzenlenen Avrupa Araştırmacılar Gecesi’nin İzmir’deki etkinliklerine ev sahipliği yapan Yaşar Üniversitesi, bilim severleri, farklı bilim alanlarında çalışan araştırmacılarla buluşturdu. Halkı, özellikle gençleri, bilimle ve araştırmacılarla buluşturmayı hedefleyen Avrupa Araştırmacılar Gecesi etkinliklerinin Türkiye’de sadece iki üniversitenin düzenlemeye hak kazandığı etkinliklerin İzmir ayağına Yaşar Üniversitesi ev sahipliği yaptı. 2 binin üzerinde öğrencinin katıldığı, “Bilim Herkesi Birleştirir” sloganıyla hazırlanan etkinlikler kapsamında, deneyler, sanattan enerjiye, kodlamadan robot yapımına kadar birçok konuda eğitimler ve çalıştaylar düzenlendi.

BİLİM HERKESİ BİRLEŞTİRİR

AB Ufuk 2020 Programı kapsamında Türkiye’den kabul edilen iki projeden biri olan Yaşar Üniversitesi Avrupa Birliği (AB) Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından hazırlanan “Bilim Herkesi Birleştirir” projesi kapsamında, her yaştan çocuk ve gençler, bilim ve bilim insanları ile buluşma fırsatı buldu.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Levent Kandiller, gördükleri ilgiden memnun olduklarını belirterek, “Bilim şenliği havasında gerçekleşti. Şimdiden yenilikçi fikirlere sahip ve inovatif iş kurma potansiyeli olan öğrencilerin olduğunu gördük. Çok gururlandık ve keyif aldık. İstanbul ve İzmir’de ortaklaşa düzenlenen etkinliklerin koordinasyonunu biz yaptık. Gelecek yıl yine Eylül ayının son haftasında daha da görkemli ve güzel bir etkinlik düzenlemeyi amaçlıyoruz” dedi.

KONSERLERLE SONA ERDİ

Etkinlikler kapsamında, ilk ve ortaokul öğrencilerine yönelik düzenlenen resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere de ödülleri verildi. 150’den fazla başvurunun yapıldığı yarışmada 30 eser sergilemeye değer görülürken 6 eser ise ödül kazandı. Etkinlikler, akşam yapılan Ancak ve Ancak gurubu ile Bedük’ün konseriyle sona erdi.

Yaşar Üniversitesi koordinatörlüğünde, İstanbul Valiliği, İzmir Valiliği, İzmir İl Milli eğitim Müdürlüğü, Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Eğitim ve Gençlik Çalışmaları Enstitüsü Derneği ortaklığıyla yürütülen “Bilim Herkesi Birleştirir” projesi, İzmir’in yanı sıra İstanbul’da da halkı bilim insanlarıyla bir araya getirdi. İstanbul’da gerçekleşen etkinliklere Valilik, kaymakamlıklar, belediyeler ve okullar destek verdi.

TOP